Ile kosztuje rekuperacja?
Nowoczesny system rekuperacji mechanicznej dla domu jedno- lub wielorodzinnego to nieduży wydatek, biorąc pod uwagę funkcjonalność takiego rozwiązania. Średnie koszty montażu systemu rekuperacji mogą wahać się w okolicach 20-30 tys. złotych. Aby oszacować całkowite wydatki związane z taką inwestycją, trzeba poznać zasadę działania rekuperacji, koszty podzespołów oraz cennik ekipy instalatorskiej. W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych informacji i dowiesz się, ile kosztuje rekuperacja.
Cena rekuperatora a instalacja wentylacji mechanicznej – jakie to koszty?
W trakcie wyceny systemu wentylacji mechanicznej z opcjonalnym odzyskiem ciepła trzeba uwzględnić wiele czynników, które umożliwiają rzetelne oszacowanie całkowitych kosztów związanych z taką inwestycją. Same prace montażowe oraz osprzęt generują spore wydatki. Do tego trzeba doliczyć też cenę rekuperatora, czyli serca całej instalacji.
Aby ustalić, jakie będą koszty zakupu rekuperatora trzeba określić kilka parametrów:
- Moc centrali do wentylacji – najpopularniejsze urządzenia na rynku pracują z wydajnością nawet powyżej 600 m3/h.
- Rodzaj instalacji wentylacyjnej w nieruchomości – niektóre systemy mają filtry antybakteryjne o wysokiej klasie szczelności. Standardowe instalacje plastikowe są mniej trwałe, aczkolwiek znacznie tańsze w montażu. Ciekawym rozwiązaniem są także instalacje z kanałów stalowych. Te jednak są nieco droższe, podobnie jak świetnie wyciszone izolowane kanały w nowoczesnych instalacjach.
- Jakość rekuperatora – mowa tu o użytych podzespołach oraz renomie producenta. Najlepsze urządzenia to takie przeciwprądowe o doskonałym poziomie odzysku ciepła.
- Dodatki do instalacji – te nie są obowiązkowe, aczkolwiek umożliwiają sprawniejszą pracę rekuperatora oraz całej instalacji wentylacyjnej. Co więcej, liczne dodatki w postaci sterowników oraz filtrów powietrza przekładają się na komfort użytkowania systemu.
Jeśli chodzi o instalacje rekuperacji oraz wybór rekuperatora, warto mieć na uwadze, aby moc jednostki była dopasowana idealnie do zapotrzebowania budynku na moc wentylacyjną. Przewymiarowanie lub niedowymiarowanie urządzenia może spowodować, że system rekuperacji nie będzie odpowiednio wydajny lub zacznie pobierać więcej energii, niż powinien.
Ile kosztuje rekuperator? To warto wiedzieć!
Na etapie planowania inwestycji w nowoczesny rekuperator wraz z pełną instalacją i osprzętem trzeba przede wszystkim oszacować całkowite koszty. Przyjmuje się, że kompletny system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz montażem to wydatek 20-30 tys. złotych. Ostateczna cena jest zależna od kilku parametrów, a mianowicie:
- zapotrzebowanie budynku na powietrze wentylacyjne,
- cenę usługi montażowej rekuperacji wraz z osprzętem,
- zakup centrali wentylacyjnej – to najdroższy element instalacji rekuperacyjnej,
- zakup materiałów eksploatacyjnych i instalacyjnych,
- montaż czerpni i wyrzutni,
- uruchomienie i pierwsze sprawdzenie poprawności działania systemu wentylacji,
- regulacja rekuperatora.
Warto dodać, że ceny montażu rekuperacji mogą różnić się w zależności od wybranego regionu kraju, a także od cennika firmy instalatorskiej. Im bardziej skomplikowany system rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej, tym wyższa cena jego montażu. Sam zakup osprzętu i rekuperatora może generować koszty na poziomie co najmniej kilkunastu tysięcy złotych.
Cena rekuperatora – jak ja ustalić i kto powinien się tym zająć?
Samodzielne sprawdzenie ceny rekuperatora jest możliwe, aczkolwiek osoba bez doświadczenia nie będzie w stanie samodzielnie wybrać urządzenia, które w 100% pokryje zapotrzebowanie na powietrze wentylacyjne w budynku. To oznacza, że wycena zrealizowana na własną rękę prawdopodobnie nie będzie pokrywała się z rzeczywistymi kosztami montażu rekuperacji.
Z tego względu warto zgłosić się do profesjonalnej firmy instalatorskiej, celem sporządzenia wyceny oraz dokonania audytu nieruchomości. To podstawa, aby oszacować wstępne koszty i wybrać rekuperator, który będzie pracować wydajnie przez wiele lat w domowej instalacji wentylacji mechanicznej.
Co ciekawe, koszt zakupu rekuperatora wraz z montażem będzie inny nawet dla podobnych budynków. Wpływa na to wiele czynników, jak np. liczba kondygnacji, wielkość okien, metraż pomieszczeń, a także ilość punków nawiewnych i wywiewnych.
Planowanie instalacji rekuperacji – jak zacząć?
Rekuperację warto zaplanować już na etapie tworzenia projektu budowlanego nieruchomości. To najlepszy sposób, aby dokładnie rozplanować rozmieszczenie poszczególnych punktów instalacji i zminimalizować koszty związane w pracami remontowo-budowlanymi. W istniejących nieruchomościach montaż rekuperacji mechanicznej może być utrudniony – głównie ze względu na istniejące już stropy, w których nie zawsze można wykonać duże odwierty.
W projekcie architektonicznym budynku warto zmienić standardową wentylację grawitacyjną na rekuperację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Wystarczy sporządzić dokładny projekt wentylacji w książce budowlanej. Takie zmiany wymagają też wykreślenia kominów z dotychczasowego projektu budynku.
Jeśli chodzi o planowanie, warto dobrze opisać sposób prowadzenia rur wentylacyjnych po całej nieruchomości, a także określić miejsce położenia rekuperatora oraz sterownika. Po przygotowaniu projektu i rozpoczęciu prac na budowie trzeba dopilnować poprawnego wykonania kanałów wentylacyjnych. Takie prace powinny być zrealizowane jeszcze na etapie stanu surowego zamkniętego nieruchomości.
Ogólnie rzecz biorąc – projekt rekuperacji trzeba przygotować bezzwłocznie po tym, jak zostanie wybrany projekt domu. To kluczowe, aby dobrze rozplanować sposób poprowadzenia konkretnych elementów instalacji i ograniczyć wydatki związane z przeróbkami nieruchomości.
Niska cena rekuperacji – czy trzeba uważać?
Praktycznie każdy w trakcie planowania inwestycji budowlanych szuka jak największych oszczędności. Niestety nie zawsze jest to dobre podejście. Często zdarza się, że nierzetelne firmy instalatorskie proponują cenę za rekuperację niższą niż rynkowa. W takiej sytuacji powinna zapalić się lampka… wraz z niską ceną prawdopodobnie w parze idzie kiepska jakość świadczonych usług lub urządzenia wentylacyjne wątpliwej jakości
Wybierając firmę instalatorską, która zajmuje się projektowaniem, montażem i serwisem systemów rekuperacji, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:
- doświadczenie instalatora,
- opinie zadowolonych klientów,
- sposób pracy – doświadczony specjalista powinien w pierwszej kolejności przeprowadzić audyt nieruchomości lub sprawdzić dokładnie projekt budowlany,
- proponowany okres gwarancyjny.
Zawsze trzeba też sprawdzać urządzenia, które proponuje instalator. Jeśli marka wydaje się mało znana lub wręcz niedostępna w polskiej dystrybucji – lepiej zrezygnować ze współpracy i wybrać inną firmę instalatorską.
Oszczędności są ważne, ale przecież nie najważniejsze. Rekuperacja to wieloletnia inwestycja, na której niekoniecznie warto oszczędzać, a już na pewno nie na sprzęcie. Jeśli wybierzesz rzetelną firmę monterską, zyskasz pewność, że rekuperacja:
- będzie działać cicho i bezawaryjnie przez wiele lat,
- szybko odprowadzi wilgoć z łazienek i zniweluje dotkliwe zapachy z kuchni,
- zapewni komfort życia wszystkim domownikom,
- wygeneruje spore oszczędności na ogrzewaniu budynku w sezonie grzewczym.
Pamiętaj – jeśli chcesz mieć zamontowaną rekuperację, która posłuży Tobie i domownikom przez wiele lat, lepiej zdecyduj się na profesjonalne usługi osób z wieloletnim doświadczeniem.
Cena rekuperacji dla domu – jak osprzęt wpływa na całkowite koszty?
Koszty związane z instalacją rekuperacji w domu są uzależniona od wielu czynników. To nie tylko koszt zakupu rekuperatora oraz usługi montażowej, ale także rodzaj wybranej instalacji. Poniżej przedstawiamy kilka parametrów, które pomogą Ci ocenić, jak osprzęt i inne czynniki wpływają na koszty inwestycji w wentylację mechaniczną (także z odzyskiem ciepła).
- Rodzaj instalacji – możesz wybrać tańsze kanały plastikowe lub PCV albo stalowe o dużych średnicach. Nowoczesne rury polietylenowe można schować w posadzkach, co jest świetnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie.
- Typ rekuperatora – dla domów jednorodzinnych wystarczające są jednostki o standardowej mocy i z opcją odzysku ciepła. W przypadku rekuperacji w budynkach użytku publicznego konieczne jest zastosowanie jednostek przemysłowych o podwyższonej wydajności pracy.
- Sposób filtracji – dodatkowe urządzenia i osprzęt do filtracji nawiewanego powietrza to kolejny element instalacji, który może generować koszty na poziomie kilku tysięcy złotych.
- Czujniki – w całym budynku mogą być rozmieszczone dodatkowe czujniki temperatury, wilgotności powietrza, dwutlenku węgla i innych substancji, które wpływają na komfort życia i bezpieczeństwo domowników.
- Sterownik rekuperacji – nowoczesne systemy rekuperacji są sterowane na kilka sposobów. Standardowy sterownik obejmuje panel wewnątrz nieruchomości, pilota zdalnego sterowania, a coraz częściej także aplikacje mobilne, którymi można zarządzać nawet poza domem.
Na rynku jest dostępnych wiele modeli rekuperatorów, które są dopasowane do potrzeb większości budynków mieszkalnych i użytkowych. Dopasowanie urządzenia o odpowiedniej przepustowości, które zmieści się w założonym budżecie to zadanie, które leży po stronie firmy dostarczającej rozwiązania wentylacyjne.
Eksploatacja instalacji wentylacji mechanicznej – ile kosztuje obsługa rekuperacji?
Oprócz kosztów montażu i zakupu rekuperatora wraz z osprzętem trzeba też przeanalizować późniejsze koszty eksploatacji systemu. To dobry sposób, aby upewnić się, że inwestycja w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła będzie dobrą inwestycją. Kilka czynników, które rzutują na koszty eksploatacji rekuperacji to:
- Przeglądy serwisowe – powinny być wykonywane cyklicznie zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej obejmują weryfikację szczelności przewodów, wydajności rekuperatora oraz wymianą filtrów. Średnie koszty serwisu to w tym przypadku kwota od kilkuset do nieco ponad 1000 złotych.
- Czyszczenie instalacji – serwis powinien też zająć się czyszczeniem kanałów wentylacyjnych z zanieczyszczeń. To podstawa, aby w rurach przemieszczało się czyste powietrze. Średnio przyjmuje się, że pierwsze czyszczenie przewodów powinno być realizowane po 8-10 latach użytkowania rekuperacji.
- Pobór prądu – rekuperator nie pobiera dużo prądu. Przy założeniu, że cena za 1 kWh prądu to nawet prawie złotówka, roczne koszty eksploatacji rekuperatora nie powinny przekraczać kwoty 100-200 złotych.
Pamiętaj, że po zamontowaniu kompletnego systemu rekuperacji w domu nie ma konieczności otwierania okien, wietrzenia pomieszczeń czy montowania dodatkowych wentylatorów w nawiewach. Za świeże i czyste powietrze odpowiada wyłącznie system rekuperacji, który zagwarantuje bezpieczeństwo i komfort życia wszystkim domownikom.
Montaż rekuperacji w domu a klimatyzacja – jaka jest zależność?
W nieruchomościach z zainstalowanym systemem wentylacji mechanicznej można zaoszczędzić nie tylko an rachunkach za ogrzewanie, ale także skutecznie schłodzić pomieszczenia po zainstalowaniu dodatkowej jednostki klimatyzacyjnej.
Wraz z rekuperacją warto też zainwestować w system DPG, czyli dystrybucji gorącego powietrza. Dzięki temu ciepłe powietrze z jednostki grzewczej swobodnie krąży po pomieszczeniach, ogrzewając je.
Jeśli chodzi o klimatyzację i rekuperację – te dwa systemy wentylacyjne świetnie ze sobą współgrają. W pomieszczeniach, gdzie działa klimatyzacja, powietrze jest czyste, ale tylko z pozoru. Aby zagwarantować sobie maksimum bezpieczeństwa i komfort oddychania, warto połączyć użytkowanie klimatyzacji z rekuperacją – zarówno zimą, jak i latem. Oczywiście klimatyzacja poprawi komfort cieplny w nieruchomości, aczkolwiek nie będzie odpowiadać za czystość nawiewanego powietrza. To zadanie leży po stronie rekuperatora.
Termomodernizacja budynku a montaż rekuperacji – dlaczego izolacja cieplna jest ważna?
W budynkach, które nie będą odpowiednio zaizolowane i szczelne system rekuperacji nigdy nie będzie pracować tak, jak powinien. Z tego względu warto zastanowić się nad przeprowadzeniem stosownych prac termomodernizacyjnych i zainwestować w stolarkę okienną i drzwiową, która będzie świetnym izolatorem cieplnym.
Aby mieć pewność, że powietrze swobodnie krąży po pomieszczeniach, warto też pomyśleć o podcięciu drzwi wewnętrznych w budynku. Dzięki temu powietrze z rekuperacji będzie w stanie swobodnie przepływać przez otwory drzwiowe. Dla standardowych drzwi wystarczy szczelina na poziomie 1 cm po całej szerokości drzwi, a więc naprawdę niewiele.
Nowoczesne systemu rekuperacji są praktycznie niesłyszalne, o ile oczywiście są dobrze zamontowane. Dobrym pomysłem jest zastosowanie ultra cichych kanałów wentylacyjnych. Te generują większe koszty realizacji inwestycji w mechaniczną wentylację, ale gwarantują maksymalny komfort jej użytkowania – a rekuperacja działa przez całą dobę.
Okna i drzwi a rekuperacja – szczelność ma znaczenie!
Szczelne i dobrze zaizolowane okna i drzwi wejściowe to podstawa, jeśli chcesz, aby system rekuperacji skutecznie wentylował powietrze w nieruchomości. Nie ma też konieczności otwierania okien w ciągu dnia i w nocy – to wszystko zastępuje wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.
Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w trakcie montażu rekuperacji jest niezbędna. W przeciwnym razie zainstalowany system nie będzie pracować z należytą wydajnością, a więc efekty działania rekuperacji będą kiepskie.
Kominek i okap a rekuperacja – jak to połączyć?
Żaden specjalista nie powinien podejmować się podłączania kominka lub okapu kuchennego bezpośrednio do zainstalowanego systemu rekuperacji. To kategoryczny błąd, który doprowadziłby do zanieczyszczenia powietrza w całej nieruchomości. Zarówno okap, jak i kominek muszą mieć wyprowadzone osobne rury wentylacyjne, które będą działać niezależnie od rekuperacji.
Aby to zrobić, warto zaplanować rozmieszczenie kominka oraz okapu jeszcze na etapie projektowania nieruchomości wraz z pełnym systemem rekuperacji. To ułatwia późniejsze podłączenie urządzeń do własnych kominów wentylacyjnych, bez ryzyka, że powietrze w domu zostanie zanieczyszczone.
Jak zatem powinien działać system rekuperacji? Prawidłowy sposób funkcjonowania można opisać w kilku krokach.
- Przygotowanie projektu rekuperacji wraz z obliczeniami mocy rekuperatora oraz długością przewodów wentylacyjnych poziomych i pionowych.
- Wybór rekuperatora, czyli serca wentylacji mechanicznej, który zapewni komfort powietrzny w całej nieruchomości.
- Wybór typu instalacji, czyli materiału wykonania orurowania dla wentylacji.
- Wykonanie izolacji termicznej i akustycznej zainstalowanych przewodów wentylacyjnych oraz połączeń pomiędzy nimi a rekuperatorem.
- Regulacja rekuperatora, aby ten pracował z odpowiednią wydajnością przez cały okres eksploatacji.
Jak działa rekuperacja i ile to kosztuje? Poziomy rekuperacji w praktyce
Zasada działania rekuperacji jest prosta. Powietrze jest nawiewane z zewnątrz, a następnie wywiewane z pomieszczeń i przetwarzane przez rekuperator. Cały system wentylacji mechanicznej opiera się na działaniu czerpni i kanałów nawiewnych. Do tego dochodzą systemy filtracyjne umieszczone na konkretnych elementach rekuperacji. W nowoczesnych instalacjach można zastosować trzy różne metody filtracji powietrza:
- Standardowe, czyli fabryczne filtry, które montuje się w rekuperatorze. Najczęściej klasy G4.
- Dodatkowe filtry, które umożliwiają filtrację do klasy F7. Dzięki temu wentylacja zatrzymuje większość cząsteczek zanieczyszczeń.
- Profesjonalne filtry kanałowe, które działają antysmogowo.
Ile kosztuje rekuperacja dla domu? Przykładowe wyliczenia
Oszacowanie kosztów związanych z inwestycją w system rekuperacji jest kluczowe, szczególnie jeśli planujesz montaż mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła w budowanej nieruchomości. Oto przykładowe wyliczenia kosztów:
- Projekt systemu rekuperacji: Koszt projektu systemu rekuperacji waha się w granicach 1000 złotych (w zależności od powierzchni domu).
- Urządzenia niezbędne do prawidłowego działania systemu: Jednostką centralną systemu jest rekuperator, którego cena może wynosić od kilku do ponad 20 000 złotych . Szacunkowy koszt zestawu urządzeń, w zależności od jego rozbudowania i poziomu skomplikowania, wynosić może od 19 000 złotych do 30 000 złotych.
- Dodatkowe wyposażenie: Cena rekuperacji może wzrosnąć, jeżeli zdecydujemy się na dodatkowe funkcje, takie jak chłodzenie, nawilżanie, dogrzewanie, czy jonizowanie powietrza. Tutaj koszty są zależne od producenta. Średnio do kilku tysięcy złotych.
- Koszt montażu: Zazwyczaj koszt robocizny, to ok. 30 proc. kwoty całej instalacji, średnio więc jest to wydatek w wysokości kilku – kilkunastu tysięcy złotych.
- Koszt eksploatacji: Do kosztów eksploatacji należy zaliczyć wymianę filtrów, techniczne przeglądy serwisowe, czyszczenie instalacji rekuperacji oraz zużycie energii elektrycznej. W skali roku to nawet kilka tysięcy złotych.
Podsumowując, finalna cena wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wraz z projektem, wszystkimi niezbędnymi elementami i montażem oraz jej uruchomieniem i regulacją, to średnio 17.000 – 44.000 zł.
W poniższej tabeli przedstawiamy średnie koszty montażu instalacji rekuperacji dla domów o konkretnych powierzchniach. To oczywiście tylko orientacyjne ceny, które mogą się różnić od ostatecznej wyceny serwisu zajmującego się montażem rekuperacji oraz dostarczaniem urządzeń wentylacyjnych dla klientów.
Metraż domu (m2) | Koszt rekuperacji (zł) |
100 | 17,000 |
150 | 27,000 |
200 | 35,000 |
250 | 44,000 |
W dzisiejszych czasach ceny rekuperatorów stale rosną, tak samo, jak osprzętu potrzebnego do wykonania instalacji. Niemniej jednak montaż rekuperacji za kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych to świetne rozwiązanie, szczególnie dla domów, gdzie liczy się komfort życia i krystalicznie czyste powietrze bez konieczności otwierania okien.
Montaż rekuperacji w domu – najważniejsze informacje w pigułce
Rekuperacja z odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego z budynku pozwala na ogrzewanie powietrza nawiewanego do wnętrza pomieszczeń. Montaż takiego systemu jest procesem skomplikowanym i zaleca się, aby był przeprowadzany przez doświadczonego specjalistę – instalatora.
- Planowanie: Na tym etapie wybierany jest odpowiedni system rekuperacji, który będzie pasował do specyfiki budynku. Ważne jest, aby uwzględnić takie czynniki jak metraż domu, ilość i rodzaj pomieszczeń, a także rodzaj zastosowanej instalacji.
- Instalacja rekuperatora: Rekuperator to główna jednostka systemu rekuperacji. Zazwyczaj jest umieszczany w pomieszczeniu gospodarczym, takim jak kotłownia, piwnica czy garaż, ewentualnie strych.
- Rozprowadzanie kanałów wentylacyjnych: Od rekuperatora po całym budynku zostają rozprowadzone kanały wentylacyjne. Przewody mogą być wykonane z różnych materiałów i od tego zależy sposób ich układania. Przewody powinny być zamontowane w taki sposób, aby były niewidoczne.
- Montaż otworów wentylacyjnych: W domu z rekuperacją każde pomieszczenie jest wentylowane, ale nie w każdym znajdują się otwory wentylacyjne. Niektóre pomieszczenia pełnią funkcję transferową, a powietrze przepływa przez nie w sposób naturalny do miejsc, w których znajdują się czerpnie i wyrzutnie.
- Regulacja systemu: Po zakończeniu montażu, system rekuperacji musi zostać odpowiednio wyregulowany. To bardzo ważny etap, który decyduje o efektywności działania całego systemu.
Montaż systemu rekuperacji to dość skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego doświadczenia i wiedzy. Dlatego zaleca się, aby tego typu prace były wykonywane przez specjalistów. Mimo że montaż rekuperacji wiąże się z pewnymi kosztami, to inwestycja ta zwraca się w długim terminie eksploatacji, dzięki oszczędnościom na ogrzewaniu, a także poprawie jakości powietrza w budynku.
Pamiętaj – mimo stosunkowo wysokich kosztów jest to obecnie najskuteczniejszy system wentylacyjny, który doskonale współgra z ogrzewaniem podłogowym i instalacjami fotowoltaicznymi.