Co powinieneś wiedzieć o domach energooszczędnych
Dom energooszczędny nie jest abstrakcyjnym pojęciem, jak wciąż myśli wielu Polaków, ale ścisłym i uporządkowanym standardem technicznym regulującym zasady i wymagania dotyczące projektowania i budowy energooszczędnych budynków o niskiej zabudowie. W wielu krajach rozwiniętych energooszczędne technologie niskiego budownictwa mieszkaniowego zostały przyjęte już dawno temu. Domy gotowe prefabrykowane są alternatywą dla tradycyjnych technologii budowy domów.
Pierwszym krokiem w projektowaniu domu energooszczędnego jest opracowanie prawidłowego rozwiązania architektonicznego i urbanistycznego, zwracając szczególną uwagę na takie parametry jak: konfiguracja domu w planie, kształt i kąt nachylenia dachu oraz charakterystyka wysokościowa.
Podstawową zasadą projektowania domów energooszczędnych jest dyskretna architektura i prosty układ przestrzenny. To nie przypadek, że większość z tych domów ma kompaktowe wymiary. Uproszczona bryła domu i funkcjonalne, dobrze doświetlone wnętrza są nie tylko bardzo ekonomicznym, ale i najbardziej na czasie rozwiązaniem.
Dom energooszczędny – najważniejsze cechy
Dom energooszczędny powinien mieć taki kształt, aby stosunek obwodu obrysu zewnętrznego do jego kubatury ogrzewanej (A/V) lub powierzchni ogrzewanej (A/A) był jak najmniejszy. Udowodniono, że prosty dom sześcienny traci znacznie mniej ciepła niż podobny dom parterowy o skomplikowanym układzie pomieszczeń. Im prostsza bryła domu, tym mniejsza powierzchnia jego ścian zewnętrznych, a więc i straty ciepła przez przegrody zewnętrzne będą znacznie mniejsze.
Dom energooszczędny projekt
Zgodnie z nowoczesnymi zasadami projektowania domów energooszczędnych, porównując budynek jednokondygnacyjny z budynkiem dwukondygnacyjnym z poddaszem o tej samej kubaturze, ten pierwszy przeważnie przegrywa pod względem energooszczędności. Oznacza to, że znacznie taniej będzie ogrzać dom dwupiętrowy lub z poddaszem użytkowym niż jednopiętrowy o tej samej kubaturze. Dlatego też domy energooszczędne nie są wykonywane jako budynki parterowe.
Dom ekologiczny i energooszczędny, który ma być zaprojektowany, powinien być również dobrze przemyślany i nie mieć zbyt wiele przestrzeni użytkowej, tak aby niewykorzystane metry kwadratowe nie musiały być ogrzewane w przyszłości. Bardzo wysokie pomieszczenia są również uważane za niekorzystne z punktu widzenia efektywności energetycznej. Ekologiczne domy to często tanie domy szkieletowe przeznaczone do użytku całorocznego.
Nie zaleca się również aby projekt domu energooszczędnego był z połączoną kuchnią-salonem i pokojami o podwójnej wysokości.
Dom energooszczędny – zasady krycia dachów
Dach jest źródłem większości strat ciepła w domach o niskiej zabudowie. Dlatego im mniejsza powierzchnia dachu, tym mniejsze ryzyko strat ciepła podczas eksploatacji. Ponieważ powierzchnia dachu skośnego zależy od jego nachylenia, nie zaleca się wykonywania dachu zbyt stromego. Dachy dwuspadowe są najbardziej powszechne w budynkach energooszczędnych, mniej powszechne są dachy jednospadowe i dachy płaskie (spadziste).
Artykuł przygotowany we współpracy: Rolety na duże okna K-Bro.pl