Domy jednorodzinne bez pozwolenia na budowę – co należy wiedzieć?
Kontynuacja upraszczania procedury
Od bieżącego roku, w ramach realizacji jedno z założeń programu „Nowy Ład”, istnieje możliwość budowy domu na zgłoszenie z ograniczeniem powierzchni zabudowy do 70m2. Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii program ten cieszy się dużym powiedzeniem i popularnością, w związku z czym w planach jest dalsze upraszczanie procedury budowlanej. Na przyszły rok planowane jest wcielenie w życie nowelizacji ustawy, zgodnie z którą nie będzie już obowiązywał żaden limit powierzchni zabudowy w przypadku budowy domów jednorodzinnych. Chociaż początkowo społeczeństwo bardzo entuzjastycznie zareagowało na perspektywę budowy domów na zgłoszenie do 70m2, według danych statystycznych nie cieszą się one wcale ogromną popularnością. Sytuacja może się jednak zmienić w roku 2023, gdy zniesione zostaną kolejne ograniczenia.
Jak zasady obowiązują przy budowie domu bez pozwolenia?
Od 2023 roku prawdopodobnie wszystkie domy, bez względu na metraż, będzie można wybudować bez pozwolenia, jedynie na zgłoszenie. Jednak brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę nie oznacza, iż procedura budowlana została całkowicie pozbawiona formalności i zasad. Ponad to budowa domu będzie podlegała pewnym regułom. Między innymi sprawa dotyczy jedynie wolnostojących domów jednorodzinnych, budowanych z przeznaczeniem do użytku własnego, nie w celach sprzedażowych. Dodatkowo budynek będzie mógł posiadać maksymalnie dwie kondygnacje w różnych konfiguracjach. Może to być parter z poddaszem użytkowym, parter z piwnicą, bądź pełne dwa piętra. Poza obligatoryjnym zgłoszeniem budowy do właściwego względem zamieszkania urzędu miasta lub starostwa powiatowego, obowiązkowo należy ustanowić kierownika budowy. Formalnościami niezbędnymi do realizacji budowy domu bez pozwolenia będą:
- projekt domu do budowy,
- miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy,
- potwierdzenie własności działki,
- opinia geotechniczna,
- mapa do celów projektowych,
- oświadczenie, iż dom budowany jest do własnych celów mieszkaniowych
- oświadczenie o przejęciu odpowiedzialności inwestora za kierownictwo budową, w przypadku, gdy nie zatrudni kierownika budowy.
Zalety domów jednorodzinnych na zgłoszenie
Budowa domu jednorodzinnego na podstawie uproszczonej procedury budowalnej, jedynie na zgłoszenie, przybliża wielu ludzi do spełnienia swojego marzenia o własnych czterech kątach. W praktyce oznacza dużą oszczędność czasu oraz zmniejszenie ilości wymaganych dokumentów. Długotrwała procedura uzyskania pozwolenia na budowę została zastąpiona jedynie zgłoszeniem do właściwego względem zamieszkania organu administracji budowlanej. Dodatkowo w tej sytuacji nie istnieje przymus prowadzenia dziennika budowy. Proces odbioru budynku również ulegnie ułatwieniu, gdyż za podjęcie decyzji o gotowości domu do zamieszkania będzie odpowiedzialny kierownik budowy. Wszystkie te czynniki składają się na zdecydowane przyspieszenie realizacji inwestycji budowalnej. Czas ten może skrócić się nawet o kilka miesięcy.